Ochotnicza Straż Pożarna w Raciborsku

 

Raciborsko 233, 32 - 020 Wieiczka

NIP: 68 3188 6995

e-mail: ospraciborsko@pspwieliczka.pl

numer konta bankowego jednostki:   74861900060010010002860001   MBS Wieliczka

Rys historyczny

Ochotnicza Straż Pożarna w Raciborsku powstała w 1948r. Jej założycielami byli: Władysław Chorobik, Andrzej Goliński, Jan Kurek i Jan Sacha. Pierwszym komendantem został dh Andrzej Goliński. W 1951r druhowie zakupili parcelę, na której zbudowali drewnianą szopę na sprzęt przeciwpożarowy. W 1978r. rozpoczęto pracę przy budowie remizy. Nowy budynek oddano do użytku w 1986r. Środki na ten cel pochodziły z Urzędu Miasta i Gminy Wieliczka, Gminnej Spółdzielni Samopomoc Chłopska. Znaczną część prac wykonali w czynie społecznym sami druhowie, którzy organizowali zabawy, roznosili kalendarze i chodzili po domach z kolędą. Pomocy udzieliło również Kółko Rolnicze i Koło Gospodyń Wiejskich. Ochotnicy mogą szczycić sie sztandarem poświęconym 13. lipca 1997r. Przez wiele lat, aż do kwietnia 2010, jednostce służył Żuk z 1974r.

 

Wyposażenie

Nasza jednostka posiada średni samochód pożarniczy marki Steyr. Samochód ten jest bardzo dobrze przystosowany do ukształtowania terenu naszej wsi, posiada terenowe zawieszenie, zbiornik na wodę  2000 litrów oraz wciągarkę hydrauliczną. doposażony w araturę wodną, pompy, piłę spalinową, zestaw PSP R-1 (torba i deska medyczna)oraz dwa aparaty oddechowe służące w wielu różnorodnych akcjach ratowniczo - gaśniczych.

Działalność jednostki

Dzięki coraz lepszemu wyposażeniu oraz doszkalaniu strażaków - ochotników jednostka wzywana jest do coraz liczniejszych akcji. Druhowie biorą również udział w imprezach gminnych, rajdach, ćwiczeniach, kościelnych uroczystościach i lokalnych przedsięwzięciach. Co roku strażacy podtrzymują tradycję chodzenia po kolędzie za oknami oraz roznoszą kalendarze strażackie.

Do najważniejszych osiągnięć, w ostatnich latach, wyróżnić możemy:

II miejsce w Powiatowych Zawodach Sportowo - Pożarniczych (wrzesień 2014)

I miejsce w Gminnych Zawodach Sportowo - Pożarniczych (czerwiec 2014)

II miejsce w Gminnych Zawodach Sportowo - Pożarniczych (wrzesień 2011)

III miejsce w rozgrywkach Mistrzostw Jednostek OSP Miasta i Gminy Wieliczka w halowej piłce nożnej "Turniej Piłki Halowej" (listopad 2008)

Budynek remizy

Po częściowym remoncie budynek służy lokalnej społeczności. Znajduje się w nim sklep GS oraz filia Powiatowej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Wieliczce. Regularnie odbywają się w nim próby Zespołu Pieśni i Tańca Raciborsko. Przez cały rok istnieje możliwość wynajęcia sali oraz kuchni na prywatne uroczystości.

Druhny i druhowie

Obecnie jednostka liczy 25 czynnych członków, a także kilkunastoosobową Młodzieżową Drużynę Pożarniczą. Zrzesza w swoich szeregach zarówno mężczyzn jak i dziewczęta.

 

Zarząd

prezes: dh Ryszard Chwastek

naczelnik: dh Dariusz Kiszka

zastępca naczelnika:dh Dawid Jesionka

viceprezes: dh Michał Tuteja

sekretarz: dh Michał Ptak

gospodarz strażnicy: dh Jacek Kurek

skarbnik:dh Katarzyna Mętel

 

Bieżące wydarzenia z działalności Ochotniczej Straży Pożarnej można śledzić na profilu Facebook OSP Raciborsko. Serdecznie dziękujemy wszystkim życzliwym nam osobom za wparcie finansowe oraz dobre słowo skierowane w naszą stronę.

 

 

Odwiedzin :